
Život nezačíná porodem, ale těhotenstvím. Vlastně začíná ještě dřív… dávno před těhotenstvím. Budoucí maminka se narodí a už tehdy, jako malá holčička po narození, si s sebou na svět nese několik set tisíc až 2 miliony vajíček (okolo 20. týdne prý dokonce okolo 6 milionů). Její maminka, budoucí babička, tak v sobě nosí zárodky svých vlastních budoucích vnoučat. Příroda je opravdu neuvěřitelná a mnoho věcí je nad možnosti našeho racionálního chápání…
Síla rodiny a její energie je velká, mnoho věcí se tak přenáší nejen geneticky, ale také energeticky – sklony k určitému chování se začínají formovat částečně už v době těhotenství. Dítě od zhruba 15. týdne slyší a naučí se tak rozeznat hlas svých rodičů (od zhruba 28. týdne). Okolo 25. týdne si dítě vědomě hraje s pupeční šňůrou, okolo 30. týdne otevírá oči. Jeho život opravdu začíná měsíce před tím než ho my pochováme…
Ještě dříve před tím samozřejmě ale dítě vnímá energii – to základní „cosi“ co vnímáme všichni, více nebo méně. To co v nás plyne, co nás oživuje. Čím se řídíme, když říkáme „nějak jsem to věděl/a“.
I když tedy s děťátkem budoucí maminka nekomunikuje nějak vědomě (mluvení, zpívání, hlazení bříška, čtení nahlas apod.), neustále probíhá výměna energie mezi ní a miminkem. Dítě na nálady maminky reaguje a bere je za své, prožívá je jako své vlastní.
Dítě vnímá emoce maminky přes hormonální nastavení jejího těla (zjednodušeně stres = adrenalin, klid a radost = endorfin). Je energie maminky klidná a vyrovnaná, plyne volně? Má jí dostatek? Nebo je maminka vyčerpaná? Má starosti, je přetížená, protože řeší rodinné konflikty, nedostatek financí, potíže v partnerském soužití? Bylo těhotenství neplánované a žena zažila šok? Objevují se u ní úzkosti nebo deprese? Nemůže se rozhodnout jestli si má dítě ponechat nebo ne? Má strach z porodu, z toho jestli zvládne péči o své první dítě / jak zvládne péči o další dítě? Cítí se připravená? Má podporu nebo prožívá osamělost? Dítě a maminka jsou spojené, to jak se daří jednomu určuje jak se daří druhému. Napojení na maminku je velmi silné i po porodu – zhruba do konce 1. roku dítě vnímá sebe a maminku jako JEDNO. Představte si tedy jak velké je napojení na maminku dokud je miminko přímo v ní…
Těhotenství je zvláštní, opravdu „jiné“ období v životě ženy. Může být krásné a pohodové kdy žena cítí svoji ženskou sílu, uvědomuje si to, že má jedinečnou schopnost dát život a být někomu tak moc blízko… Může to být ale také hodně náročné období…
Jak se s mnohdy rozporuplnými pocity v těhotenství vyrovnat?
Postarejte se o svoji fyzickou pohodu – to hodně souvisí s tím jak nám funguje hormonální systém a také s tím jak na tom žena byla zdravotně před těhotenstvím, jestli užívá léky apod. V průběhu těhotenství je každopádně možné zdraví podpořit :
- bylinami (opatrně hlavně v 1. trimestru, vždy se domluvte přímo s terapeutem, který se bylinnou léčbou zabývá)
- přírodními doplňky, které podpoří výživu a regeneraci organismu (i tady opatrně a vždy po poradě s terapeutem)
- vhodným cvičením pokud to zdravotní stav umožňuje (nejvhodnější je pilates pro těhotné, plavání, těhotenské cvičení)
- jemnými masážemi vhodnými v průběhu těhotenství
- kraniosakrální terapií (celková harmonizace, zklidnění atd.)
Nezanedbávejte svoji psychickou pohodu v těhotenství. Nepodceňujte pocity, které máte během těhotenství, nejsou to pokaždé jen „těhotenské nálady“. Opravdu velmi často se setkávám s tím, že budoucí maminky trápí úzkosti, velká únava, nejistota z celkové situace v životě, komplikovaný vztah s otcem dítěte, nespavost, ale i deprese. Pokud se zároveň těhotná žena stará o malé dítě, objevuje se často přetížení, snížená trpělivost a následně výčitky. Mnohé maminky také trápí otázka „co když po porodu nepocítím lásku k dítěti?“
Období od početí do porodu bývá nazýváno 1. matrice: dítěti se do nervového systému doslova vtiskávají základní informace od maminky (se kterou zažívá naprostou symbiózu) – jestli je chtěné, jestli se maminka na něj těší, co se děje okolo ní. Tak jsou položené buď základy nejistoty, napětí, úzkostí nebo i depresí . Nebo naopak základy vyrovnaného a silného nervového systému, pocitu bezpečí a rovnováhy v životě.
Jak tedy podpořit psychiku v období těhotenství?
- Bachovými esencemi – těhotenství je jedno z období kdy si k Bachovkám ženy najdou cestu, protože esence jsou naprosto bezpečné a přitom účinné. Lze jich využít i při porodu a po něm, pro podporu kojení a lepší regeneraci, jako prevenci poporodních depresí nebo poporodní blues případně stavů kdy je maminka ve stresu, protože o dítě je schopná se postarat, ale necítí k němu emocionální vazbu…
Děti mohou Bachovy esence užívat už od novorozeneckého věku.
Nejlépe fungují Bachovy esence namíchané na míru. - Bylinami a výtažky z nich – po poradě s terapeutem, opatrně v 1. trimestru.
Nikdy neužívejte tyto byliny!: uňa de gato, šalvěj (trocha do vaření je v pořádku), aloe vera, pelyněk, kaštan, routa, jalovec, ginkgo biloba, maliník (ten je vhodný pouze jako příprava na porod zhruba 6 týdnů dopředu). Opatrně také s čerstvými bylinami do jídel ve větším množství. - Mějte někoho s kým si můžete popovídat a komu důvěřujete – kamarádku, dulu nebo terapeuta, kterého můžete kontaktovat když se necítíte v pohodě…
- Dostatkem kvalitního spánku což bývá v těhotenství někdy problém i pokud žena nevstává k malému dítěti. Únavu nebo naopak těhotenskou nespavost lze ale zmírnit pokud pečujeme o svoje tělo i duši, konkrétně u spánku nejlépe fungují masáže, lehké cvičení, Bachovy esence a kraniosakrální terapie.
Hodně pohody nastávajícím maminkám přeje
Lída Salemová
Bachova terapie
Rodinné konstelace
Biodynamické masáže
EFT – uvolnění emočních bloků
Kraniosakrální terapie
Bylinná medicína
lida@bachovkypraha.cz
774 028 777
Skype: ludmilasalemova
Fb: Bachovky Praha – Ludmila Salemová