Select Page

Aneb 5 ověřených způsobů jak si aktivovat parasympatikus

Naše tělo je úžasná souhra mnoha jemných mechanismů, které zajišťují neustálou a pravidelnou práci (srdce, lymfa, krev, přeměna stravy na životní energii, imunita, dýchání, produkce hormonů a mnoho dalších věcí, které v běžném dni ani nevnímáme).

Organismus provádí neustále „úklid“ a „opravy“, protože denně potřebuje zvládat bakterie a viry, chemické látky v jídle a životním prostředí, stresové hormony, nedostatek odpočinku, užívání léků, nevhodnou stravu nebo chybějící pohyb, jednostrannou zátěž v práci atd.

Aby tohle všechno zvládalo, má tělo velkou sebeúzdravnou sílu. Je tu ale háček: tato regenerační schopnost funguje jen pokud je dostatečně aktivní tzv. parasympatické nervstvo.

Co je sympatikus a parasympatikus?

bachovky praha

Sympatikus (energie jang): aktivace, zrychlení srdeční činnosti, produkce adrenalinu a noradrenalinu v nadledvinkách. Jsme v pohotovosti, připravení na boj nebo útěk, svaly jsou v napětí. Velmi užitečná věc krátkodobě. Dlouhodobě ale příčina mnoha zdravotních a psychických obtíží, protože v těle dochází ke stagnaci energie (bloky). Jde o příčinu zhoršené regenerace, únavy, chronických bolestí – migrén a bolesti zad, vysokého krevního tlaku, bušení srdce, nespavosti, úzkosti, strachů a fóbií, trávicích obtíží, opakovaných zánětů, snížené funkce štítné žlázy, podráždění, syndromu vyhoření atd….Největší zátěž při vyšší aktivaci sympatického vegetativního nervstva nesou srdce, ledviny a játra.

Parasympatikus (energie jin) se při vyšší aktivitě projevuje jako tzv. vyšší vagální tonus (lze měřit přes tepovou frekvenci a rychlost dýchání). Aktivovaný parasympatikus přináší:

 • Lepší fungování všech orgánů: lepší regulace hladiny krevního cukru a krevního tlaku (snížení rizika mrtvice, infarktu, anginy pectoris), více trávicích enzymů, silnější imunita
 • Snížení svalového napětí a výskytu bolestí hlavy a páteře
 • Vyrovnané fungování hormonálního systému
 • Zlepšení kvality spánku (bezproblémové usínání a hluboký klidný spánek)
 • Vyšší odolnost organismu vůči zátěži celkově
 • Lepší náladu – méně úzkostí, depresí, apatie, výkyvů nálad nebo sebedůvěry
 • Hlubokou regeneraci
 • Detoxikaci těla od škodlivých látek
 • Léčení těla – týká se jak akutních, tak chronických nemocí, aktivuje se regenerační schopnost
 • Zvyšování energie (důležité při dlouhodobém užívání léků, při únavovém syndromu, vyčerpání fyzickém, vyčerpání psychickém – depresi atd.)

Tedy hluboké uvolnění = hluboká regenerace.

Poznámka: pokud se přes den cítíte unavení nebo vystresovaní, po setmění vám ale paradoxně přibyde energie, je to proto, že máte velmi nízkou energii jin (nízká aktivita parasympatiku). Jakmile se tedy do jinové energie dostanete přes okolní prostředí (tmavá část dne = jinová), může se stávat, že přestože jste velmi vyčerpaní, energie stoupne a nedaří se Vám usnout nebo klidně spát, abyste byli druhý den odpočatí. A nedostatek spánku opět sníží váš jin…

5 ověřených způsobů jak si aktivovat hluboké uvolnění parasympatiku, posílit si psychiku a zdraví:

 1. Bachovy esence – nejlépe fungují připravené na míru konkrétnímu člověku
 2. Meditace – v sedě nebo v pohybu (o meditaci bude příští článek)
 3. Uvolňující masáže a/nebo kraniosakrální terapie (výborné v kombinaci)
 4. Zpěv písniček nebo manter aktivuje parasympatikus. Zpívejte si co nejčastěji (pokud nemáte vůbec chuť zpívat ani poslouchat hudbu bývá to příznakem vyčerpání nebo začínající deprese)
 5. Cílené uvolňování :
 • Rychlá akutní pomoc: přes dech (hluboké, pomalé brániční dýchání), nebo relaxaci (imaginace nebo speciální cvičení kdy se uvolňuje náboj z těla).
 • Chceme-li vyřešit větší bloky a uvolnit energii pro život: EFT, rodinné konstelace

 

 

Krásný den přeje

Lída Salemová
Bachova terapie
Rodinné konstelace
Biodynamické masáže
EFT – uvolnění emočních bloků
Bylinná medicína

lida@bachovkypraha.cz
774 028 777
Skype: ludmilasalemova
Fb: Bachovky Praha – Ludmila Salemová