Select Page

3 příběhy z rodinných konstelací

 

– Příběh první: Žena, která si stěžuje na svého muže: často není doma, odchází, nekomunikuje často ani s dětmi. Paralelní vztah prý nemá, dlouhodobě se ale pár nemůže dobrat zlepšení situace, i když chodí už nějakou dobu na párovou terapii. Manžel mívá návaly vzteku, které ústí do destrukce věcí v domácnosti. Situace tak čím dál tím víc zasahuje i děti…
Co se ukazuje v rodinné konstelaci? Žena natolik obdivuje svého otce, že žádný muž nemůže v jejích očích dosáhnout jeho kvalit. Otce má tak (naprosto podvědomě) na místě muže, se kterým se cítí dobře, na místě partnera. Její manžel tedy vnímá, že pro něj v rodině není vlastně žádné místo.. A tak logicky odchází (pokud chvíli zůstává, vyvolává to v něm hněv, který nedokáže kontrolovat).

 

– Příběh druhý: Mladý muž, který by rád věděl, proč ho často stíhají nemoci a různé nešťastné náhody. Při dotazování před konstelací vychází najevo, že se jedná vždy o výrazné situace, které muži blokují vývoj v životě. Například závěrečná státnice na VŠ, operace vrozené vady, setkání s případným investorem apod.
Co ukázala konstelace? Dědeček z otcovy strany začal podnikat, o firmu ale přišel při znárodnění. To ho velmi výrazně zasáhlo, přišel o životní jiskru. Vnuk k němu jako malý chlapec hodně vzhlížel a z lásky a lojality se (podvědomě) rozhodl, že svoje sny také nebude realizovat (touha “mít to jako dědeček” a být mu blíž = být přijatý osobou, kterou miluji a obdivuji).

 

– Příběh třetí: Pár, který má několik let potíže s otěhotněním a založením rodiny. Zdravotně se vše zdá v pořádku, ale počít dítě se přesto nedaří. Frustrace a smutek vedou k nedorozuměním i sníženému sebevědomí.
Co odhalila konstelace? Žena se podvědomě bojí otěhotnět, protože její babička málem zemřela při porodu. Zároveň cítí, že muž není dostatečně “přítomný” a připravený, aby se o něj mohla opřít při případných obtížích. O to jsou její obavy větší. … Ukazuje se, že muž měl před tímto vztahem známost, která není (na podvědomé úrovni) ukončena. Muž se tedy cítí dezorientovaný, necítí se připravený zakládat rodinu. Je zaměstnaný tím, že si potřebuje nejdřív ujasnit své místo v životě, jinak tu jako partner a případně otec pro partnerku „není“…

 

V životě nastávají situace kdy se VĚDOMĚ snažíme o určitou věc (udržet si partnerský vztah, změnit svůj přístup vůči dětem, dokončit školu, změnit práci, zhubnout, pomoci někomu atp).

Naše PODVĚDOMÍ má ale uložené jiné vzorce. Ty bohužel nelze měnit analýzou nebo vůlí (tedy přemýšlením, rozebíráním, případně plánováním, tlačením na sebe nebo okolí).... Proto nastávají situace kdy říkáme „já se snažím/my se snažíme, ale….“ Nebo „nemůžu si pomoct….“…. Nebo „vždycky se něco stane a….“ Nebo „nechápu to, řekl jsem to tak jasně, ale on mě neslyší…“

Pokud chceme v životě změnu, je dobré podívat se na to co si neseme v podvědomí.

Jaké vzorce z našeho podvědomí řídí náš život…?

Krásný den přeje

Lída Salemová
Bachova terapie
Rodinné konstelace
Biodynamické masáže
EFT – uvolnění emočních bloků
Kraniosakrální terapie
Bylinná medicína a výživa těla

lida@bachovkypraha.cz
774 028 777
Skype: ludmilasalemova
Fb: Bachovky Praha – Ludmila Salemová