All services are available in English 774 028 777 lida@bachovkypraha.cz
Select Page

Snížená motivace, nižší sebevědomí, poruchy spánku, potíže se soustředěním nebo sklony stahovat se do sebe a nedostatek energie.
To je Dystymie – porucha nálady, která trvá delší dobu (měsíce, ale i roky).

Ve vyhrocenější formě nás může trápit pesimismus, plačtivost nebo pocit beznaděje. Dystymie je často až na samé hranici deprese.
Není ale tak nápadná a tak nás může dlouhodobě LIMITOVAT a VYČERPÁVAT, paradoxně ji ale neřešíme. Už ji vnímáme jako nutné zlo, jako součást našeho života.
„Prostě taková jsem, nějak mi chybí šťáva, asi proto, že špatně spím…“ „Je to introvert a pesimista, s nikým moc nevychází“. „Jsem holt na všechno citlivý.“

Přitom jde o poruchu nálady, která vychází z různých příčin – dlouhodobý stres a tím vyčerpání organismu (jinové, ale i jangové složky), potlačování pocitů (frustrace, úzkosti), přetěžování se. Dál může být výrazný vliv nevhodné výživy, léků, vrozené konstituace, ale také traumatu, šoku (porodní nebo poporodní šok, velké změny v rodině v dětství, později rozvod, úraz, nehoda apod.)

V klasické medicíně se tento stav potlačí antidepresivy. Tak se ale nijak neřeší to co k poruše vedlo a buď se antidepresiva pak užívají neustále a nebo mívá dystymie tendenci se vracet, případně prohlubovat (do syndromu vyhoření, celkového kolapsu, deprese nebo zdravotních obtíží).

V celostní medicíně se na člověka dívám jako na celek, protože duše úzce souvisí s tělem a nedává smysl je od sebe oddělovat (zkuste si jen uvědomit jak se cítíte když delší dobu necvičíte a jak se psychicky cítíte když pravidelně tělesně cvičíte)….
Používám byliny (výborné jsou i čínské směsi), Bachovy esence, pracuji s režimem dne a s výživou a dívám se na to co k těmto potížím vedlo. Zásadní je vždy rodinný systém (tady jsou nezastupitelné rodinné konstelace) a také individuální terapie. Nejlepší výsledky má terapie, která není pouze verbální (přes analýzu „hlavou“), ale která je zaměřená na tělo (bodyterapie,  bioenergetika, vegetoterapie, biodynamické terapeutické masáže atd.). Tělo je jako knihovna, všechno co se v našem životě dělo, si nosíme v těle s sebou (napětí, potlačené impulsy atd.). Prací přes tělo se tak můžeme dostat i k období předverbálnímu (než jsme se naučili mluvit a pojmenovávat věci).

Zjišťujeme také jaká je naše konstituce (s jakými kartami takříkajíc v životě hrajeme) a učíme se vnímat svoje tělo a všímat si jeho signálů. Zní to jako velmi jednoduchá věc, ale vůbec není samozřejmá. Zvlášť v dnešní rychlé době zaměřené na výkon často svoje tělo nevnímáme dokud nebliká červených kontrolek hned několik naráz („nic mi nebylo a najednou mi došly síly“ slýchávám denně).

Dostat se z pocitu „nejsem ve své kůži“ do pocitu „cítím se dobře tak jak jsem“. O to jde.

Krásný den přeje

Lída Salemová
Bachova terapie
Rodinné konstelace
Biodynamické masáže
EFT – uvolnění emočních bloků
Bylinná medicína

lida@bachovkypraha.cz
774 028 777
Skype: ludmilasalemova
Fb: Bachovky Praha – Ludmila Salemová