All services are available in English 774 028 777 lida@bachovkypraha.cz
Select Page

Nakolik psychika ovlivňuje zdraví? Umí Bachovy esence léčit i fyzické nemoci?

 

Abychom to mohli zjistit, potřebujeme si nejdřív ujasnit jednu věc: Nakolik jsou psychika a tělo propojené?

Příklad z praxe, se kterým se setkávám velmi často: bolesti hlavy nebo zad. Pomineme-li jasné příčiny typu úraz, pak je důvodů široká řada, od zaměstnání kde se jednostranně zatěžujeme, přes nedostatečný pitný režim, chybějící cvičení, nevhodnou stravu která oslabuje detoxikaci a regeneraci těla (ledviny, játra), užívání léků nebo hormonální antikoncepce atd. atd.

Dále samozřejmě vliv celkové atmosféry v rodině – v té původní (v dětství i teď) i v naší nové, kterou jsme už třeba založili. Atmosféra v rodině má vliv na to kolik máme životní energie a jestli energie plyne volně nebo je více či méně v některých místech zadržována svalovým napětím. To se pak po jasně odráží na fungování jednotlivých orgánů.

Psychické příčiny aneb proč se v takové situaci vůbec ocitáme, proč nás bolí hlava nebo záda? Nabírání si příliš mnoha úkolů, neschopnost říci ne, přetěžování se. Potřeba mít věci pod kontrolou, perfekcionismus a s tím často spojené úzkosti nebo pocity viny. Někdy také vztek. Společným jmenovatelem všech těchto emocí bývá nízké vnímání svojí sebehodnoty a uvíznutí v začarovném kruhu.

To jakou máme životní energii potom dále ovlivňuje třeba také výběr partnera (klidný podporující typ versus dobrodružný aktivní typ apod.) nebo setrvávání v nefunkčním vztahu, (které je často zapříčiněno tím, že dotyčný se obává, že by sám nezvládl péči o děti i obstarání financí nebo že by nezvládl bydlet sám apod.)

Po podrobnějším pohledu tedy vidíme, že psychika je jádro všeho a je s naším tělem spojená mnohem víc než si uvědomujeme:

  • jednak psychika opravdu řídí to jak funguje naše tělo – trávení, spánek, imunitu, práci mozku, fungování srdce a oběhového systému, pohybový aparát, sexuální aktivitu atd. Podíváme-li se na to „materiálně“, pak hormony řídí všechny biochemické mechanismy v našem těle. Podíváme-li se na to z hlediska energie, pak je psychika a tělo dokonce jedno, jedna životní energie, která se projevuje různými způsoby.
  • vedle tohoto všeho i z uvedeného příkladu vidíme, že psychika má zásadní vliv na to jaký život vlastně máme, jaký život si (více nebo méně vědomě) volíme: práce, partner, zdraví, koníčky, péče o sebe…

Propojení těla a emocí také hezky ilustruje připojený obrázek, na kterém je vidět jak se mění plynutí energie (změřitelné jako krevní tlak, hormony uvolněné do krve, teplo apod.). Pozorně si ho prohlédněte. Pokud např. pravidelně zažíváme pocit úzkosti, vzteku nebo deprese, jaký to má asi vliv na naše tělo v oblastech kde je energie/krve/svalového napětí přebytek a naopak kde se ho nedostává? …..

Ta dobrá zpráva ovšem je, že díky tak silnému propojení těla a mysli lze harmonizováním psychiky vyřešit nebo výrazně pozitivně ovlivnit velkou škálu nemocí – např. migrény, oslabenou imunitu, ekzémy, nachlazení, bolesti zad, potíže se srdcem a s oběhovým systémem, gynekologické obtíže, únavu, únavový syndrom, imunitu, alergie, potíže s játry, opakované infekce močového měchýře, disharmonie štítné žlázy, potíže se soustředěním a pamětí, potíže se spánkem, se sexuálním životem, ale i závažnější nemoci, které mají často nejen příčinu v psychice, ale vždy i velký následný dopad na psychiku v průběhu nemoci.

Jakmile energie plyne volně a v dostatečné síle všude v našem těle, pak jsme zdraví a také psychicky vyrovnaní.

Je jen potřeba to celé rozmotat až k počátku.
A to s pokorou, že i nemoc nás může leccos naučit, že nám něco ukazuje.

Dokážeme tu zprávu přečíst a provést změny v životě, abychom byli silnější a svobodnější?

Krásný den přeje

Lída Salemová
Bachovy esence na míru, EFT – uvolnění emočních bloků,
Rodinné konstelace a Bylinná medicína

lida@bachovkypraha.cz
774 028 777
Skype: ludmilasalemova
Fb: Bachovky Praha – Ludmila Salemová