
Strach z porodu
Porod je krásná událost. Je to opravdu zázrak, rodí se nový život a my jako ženy naplňujeme svoji mateřskou roli. Vzniká nebo se rozšiřuje rodina.
Příchod na svět ale pokaždé není takový jaký bychom si ho přály. Setkávám se s tím, že kromě zdravotních obtíží mnoho žen trápí obavy spojené s porodem. Některé ženy se potýkají i s panickými atakami, které se v těhotenství zesílí. U jiných se psychická nepohoda objeví poprvé v životě.
Jaký je praktický vliv strachu na porod? Strach jednoznačně pobyt na porodním sále prodlužuje a zvyšuje riziko komplikací u porodu
1. Ženy, které mají obavy, mívají vyšší hladinu stresových hormonů. Jejich organismus je tak víc zatížený, kontrakce dělohy jsou nedostatečné a porod je tak delší nebo komplikovanější.
2. Strach snižuje komunikaci se zdravotním personálem. Žena hůř vnímá pokyny, které by jí mohly pomoci porod zjednodušit.
Strach z porodu není jen strachem z bolesti. Velkým faktorem je strach z neznámého. Co mě v porodnici čeká? Jak náročný, jak dlouhý bude porod? Jaké to bude prožívat něco tak intenzivního a intimního před cizími lidmi? Jak se bude u porodu chovat partner? Jak budu zvládat věci po porodu? (to se netýká jen naprosto nové životní situace prvorodiček, ale i změněné rodinné situace žen, které už rodily).
U prvorodiček se pak přidává otázka Jaká budu matka? Zvládnu to lépe (nebo stejně dobře) než moji rodiče?
U vícerodiček hraje roli i to jak prožívaly svůj předchozí porod. Probíhal porod hladce? Měly dostatek podpory, dostatek soukromí? Jak vypadala situace po porodu?
Strachů a otázek okolo narození dítěte je tedy opravdu hodně, navíc je v té době nastávající maminka více nebo méně citlivá.
Jak si tedy se strachem z porodu poradit?
– Domluvte si podporu k porodu (partner, dula, sestra, dobrá kamarádka)
– Zkuste na porod připravit svoje tělo (lehké cvičení, kvalitní strava, dostatek odpočinku, trénování s míčky typu Epi-no, které obzvlášť prvorodičkám dají velmi dobře prakticky pocítit jaký to je pocit rodit, masáž hráze). Dále jsou vhodné pro prvo- i vícerodičky některé bylinné směsi a doplňky pro celkové posílení (krvetvorba, energie, stabilní psychika). Je lépe poradit se s odborníkem, mnoho bylin není v těhotenství nebo při kojení vhodných, je ale škoda kvůli tomu nevyužít ty byliny, které nás mohou velmi dobře podpořit.
– Připravte na porod svoji psychiku – navštivte zkušeného terapeuta, zajděte na uvolňující masáž, velmi dobře můžete využít Bachovy esence na míru (vhodné v těhotenství i po porodu na podporu kojení a lepší adaptaci v šestinedělí).
– Domluvte si podporu také po porodu (opět partner, dula, maminka, tchýně, terapeut, kdokoliv komu důvěřujete). Toto doporučuji obzvlášť pokud máte pocit „já nepotřebuji pomoc, všechno zvládnu sama“. Naučit se říkat si o pomoc je důležité, učíme se tak cítit svoje hranice, učíme se přijímat lásku a pozornost. Někdy stačí i vědomí, že můžeme někomu zavolat, kdybychom potřebovaly.
Tři mé osobní tipy:
Naučme se vnímat svoji ženskou energii, svoji intuici. Pokud důvěřujete svému tělu, je mnohem větší předpoklad, že porod půjde hladce. S rozvinutím vnitřní síly a intuice vám může pomoci dobrý terapeut.
Uvědomme si, že u porodu pouze pomáháme děťátku přicházet na svět. Pro to malé miminko je porod mnohem náročnější než pro vás.
A to hlavní: při tom všem shonu, zařizování výbavičky, vyšetřeních u lékaře, fotografování atd. nezapomeňme na kontakt s děťátkem. Přivítejte ho na svět, mluvte na něj než se narodí i po porodu („ano, proběhla velká změna, ale pořád je tu máma“). Dívejte se mu do očí (hlavně při kojení nebo krmení), dotýkejte se ho po tělíčku. Pomáháte mu tak vnímat svoje tělo, stimulovat rozvoj a stabilizovat psychiku. První dny a měsíce po porodu jsou v tomhle velmi zásadní pro celý život.
Přeji všem budoucím maminkám krásný porod a zdravé děti J
Krásný den přeje
Lída Salemová
Bachova terapie
Rodinné konstelace
Biodynamické masáže
EFT – uvolnění emočních bloků
Bylinná medicína
lida@bachovkypraha.cz
774 028 777
Skype: ludmilasalemova
Fb: Bachovky Praha – Ludmila Salemová